• Batsai Suncity Spa

SAUNA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

Güncelleme tarihi: 1 Eki 2021

 1. Keyifli ve sağlıklı bir sauna için kendinize 2-3 saatlik bir zaman ayırmalısınız. Vücudunuz sıcakken ikinci kez kabine girmemeli arada yeterli bir zaman bırakmalısınız.

 2. Vücudunuzu zorlayan spor gibi aktivitelerden sonra öncelikle bir 30 dakika beklemelisiniz.

 3. Ne tam dolu bir mide ile ne de çok açken saunaya girmelisiniz. Saunadan 2 saat kadar önce yemek yemiş olmamalısınız.

 4. Sauna sırasında bol bol sıvı alınır. Buna saunadan önce de başlayabilirsiniz. Su veya çay ile susuzluğunuzu giderebilirsiniz.

 5. Saunadan önce duş almak zorunludur. Ancak duştan sonra iyice kurulanmalısınız. Vücudunuz üzerinde kalan su, terlemenizi geciktirebilir.

 6. 40 derece sıcaklıktaki ayak bileklerinize kadar olan suda, saunaya girmeden önce ayak banyosu yapmanızı hararetle öneririz.

 7. Saunaya mayo veya bikini ile girilmez. Hem zarar görür hem de terinizi emmez. O yüzden teninize saracağınız emici havlu ve peştemallar en ideal giysilerdir.

 8. Alkol ve sigara sauna ile hiç bir şekilde bağdaşmaz. Sigara damarları daraltırken, alkol ise tersine genişlemesine etki yapar. Her ikisi de sağlığa zararlıdır.

 9. Sauna yapacağınız günün öncesindeki akşam da çok az alkol almalısınız. Parti yaptıktan sonra saunaya gidenlere aldırmayın. Bir başka öneri de sauna öncesi sarmısak ve soğan yemekten kaçınmanız. Bunlar terle beraber dışarı çıkar ve sauna yapan diğer kişileri rahatsız edebilir.

 10. Sizin ve diğer insanların hijyeni için, ahşap ile teniniz arasında havlu ve benzeri bir örtünün olmasına dikkate edin.


Kendinize rahat edeceğiniz bir yer seçin. Kısa süreli sauna seansları, uzun kalışlara göre kan dolaşımınıza daha az yük olur. En altta oturmayın. İkinci veya üçüncü sıraya geçin. Sauna deneyiminize bağlı olarak saunada 8 ila 15 dakika süre ile kalabilirsiniz.

Şimdi terleme zamanıdır. 90 derecede  ve % 10 -20 nem ortamında 5 ila 8 dakikada ve özellikle taşların üstüne su döküldüğü zaman terlemenin üst noktasına erişirsiniz.

Sauna seansı sırasında peeling harika olur. Sauna esansı ile zenginleştirilmiş mineral tuzları peeling için idealdir. Peeling, ölü deri parçacıklarını alırken kan dolaşımınızı arttırır ve cildinize tazelik verir.

Hangi pozisyon iyidir? Eğer yeterli yer mevcutsa en iyisi sırt üstü uzanmaktır. Bu durumda tüm vücut aynı ölçüde sıcaklığa maruz kalır ve kaslar en iyi bu şekilde gevşer. Eğer uzanmak için yeterli yer yok ise otururken ayaklarınızı açılı şekilde uzatın. Ayağınızı geriye çekerek alttaki banka basmanız, kan dolaşımını engeller.Sağlıklı Terlemek

 1. Bir çok kişi saunaya ilk girişte belli belirsiz veya çok az terler. 6 – 10 kez sauna ziyaretinden sonra tam terleme başlayabilir. Eğer bu sizin için de böyle ise korkmanıza gerek yok zaman içinde gerçek anlamda terlemeye başlayacaksınız.

 2. Ter bezlerinin çok az olduğu burun üstü veya diz altında bacaklarınızın ön yüzleri yanabilir. Buraları terinizle ıslatabilirsiniz.

 3. Teninizin üzerinden teri silerseniz daha yoğun terleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken saunadaki diğer kişileri rahatsız etmemek için ilave bir havlu ile yapmanız doğru olacaktır.


Taşların Üzerine Su Dökmek

 1. Çeşitli kokuların üzerimizde etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Saunada taşların üzerine, sauna esansları karıştırılmış suyun rahatlatıcı ve zindeleştirici etkisi vardır. Meyve esaslı kokular canlandırıcı iken ahşap kokuları dinlendiricidir. En yaygın kullanılan ökaliptus ise serinlik verir ve nefes yollarını açar.

 2. Ancak taşların üzerine su dökmeden önce saunadaki diğer kişilerden izin almak bir nezaket gereğidir. Taşların üzerine, kepçe ile bir veya bir kaç kez dökebilirsiniz. Kesinlikle aşırı miktarda su dökmeyiniz. Bu ortamın rutubetini çok arttırır ve sauna yapanlara rahatsızlık verir.

 3. Eğer saunadan çıkmak üzere iseniz ve bu sırada taşlara su dökülecek ise, su dökülmeden önce hemen çıkın ya da çıkışınızı erteleyin ki suyun ve esansların etkisi zayi olmasın.

 4. Eğer bu sırada size çok sıcak gelirse bir alt sıraya geçin.

Sauna ile ilgili sorularınız olursa lütfen yorum bölümünden bize yazın.Sağlıklı günler sizinle olsun


75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör